Lumberjack Season Finances

 {Matt doing springboard at Fryeburg Fair last year. This picture was on the front page of the newspaper.}


Lumberjack season can be very expensive. Most competitions have an entry fee of $20-35 although we are doing one that is $40. Then there is the gas to get there and food for the day and other random things. Don't even get me started on the cost of the equipment and repairs.

It can make for a very tight July and August. Usually by the end of August things are better as all the entry fees are paid and winnings from competitions already done are starting to come in. Either way, it can be tough to get the money to stretch those couple of months. I have found ways that make it easier.


Bring All Of Our Own Food

We used to at least buy breakfast even when I would pack our lunch for competitions. Now I make a bunch of muffins to put in the freezer then take out what we need the night before. I also make coffee the night before and put it in the fridge. If it is a hot day, perfect for iced coffee. If not, very easy to heat up in the microwave.



Split Gas Money

Some competitions are quite far. We try to ride with others and split the gas money when we can. It's perfect as grandparents always want Abby so not only do we get to split the gas money, we also get some baby free time too.



Spluge...With Coupons

Often we will go out to eat after a competition with friends. That can add up. At the beginning of the summer, I try to sign up for e-mail mailing lists for different restaurants. This usually comes with coupons which help make those meal a little cheaper.



Stay With Friends

If the competition is far enough away that it isn't a day trip, we try to stay with friends in the area to save money on a hotel. This summer we do have one hotel stay just due to the way things worked out. But we are splitting the room four ways so still not too bad.



Go Without

Sometimes we just have to go without. When there are two entry forms to get mailed in the same week, that takes a big chunk of our income. So sometimes we just have to go without other things so we can pay the entry fee.



Most of these tips can be applied to most any other type of activity. In no way are these things lumberjack season specific. Do you have any ways that you save money when you aren't going to be home? I'd love to hear them.

5 comments :

  1. That's a great picture.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Wish I could claim it but it was all the newspaper. They had an article on him later than week too. :)

      Delete
  2. Great tips! I pack our meals when we go places, too, since it's amazing how fast meal expenses can add up.

    ReplyDelete
    Replies
    1. We used to just pack lunch and snacks and buy coffee and bagels/breakfast sandwiches on the way. But that was about $8-10. When you have 13-19 competitions in 2 months that adds up fast!

      We do have a three show weekend coming up where we won't have much of a choice in buying all our meals. We won't have a fridge to put things in so will have to buy most our meals.

      Delete
    2. Stock your cooler. Sandwiches- salads -yogurt -fruit. May be able to limit a few things.
      SMS

      Delete